הנקראות ביותר

קרנות השתלמות – למה זה חשוב ואיך בוחרים?

מי קרנות ההשתלמות המובילות? • איך עוברים אליהן? • ואיך מורידים את דמי הניהול?

חיסכון לפנסיה / צילום: שאטרסטוק
חיסכון לפנסיה / צילום: שאטרסטוק

קרנות השתלמות הן מכשיר ההשקעה המועדף בעיקר תודות להטבות מס ואפשרות להנזיל את הכסף אחרי 6 שנים (ולא לחכות לתקופת הפנסיה).

קרנות ההשתלמות הן לא מוצר שהמעסיקים חייבים לספק לכם. מעסיקים שמפקידים לעובדים בגין קרן השתלמות מספקים לעובדים הטבה גדולה - לרוב הם מפרישם 7.5% פי 3 מהפרשת העובד. ההשקעה בקרן השתלמות נהנית מהטבות מס כבר בשלב ההפקדה לקרן (ההפקדות מוכרות לצורכי מס), וגם בהמשך.

אז אם יש לכם קרן כזו, הרווחתם. בחישוב שעשינו נמצא כי מדובר בהטבה שעשויה להסתכם בכמה אלפים בשנה. אגב, החיסכון בקרן השתלמות מוגבל בתקרה - הפקדות של כ-18.8 אלף שקל בשנה.

מעבר להטבות המס, קרנות ההשתלמות אמורות לספק תשואה. הקרנות האלו מנוהלות באופן אקטיבי על ידי מנהלי ההשקעות בבתי ההשקעות, אבל איך בוחרים קרן השתלמות?

ראשית, בקשר לבחירת קרן השתלמות, חשוב להבין שאתם יכולים לעבור בין המסלולים השונים של קרנות ההשתלמות, ואתם יכולים גם לעבור בין החברות המנהלות באופן שוטף ומידי. כלומר, אם החלטתם שאתם רוצים לעבור לקרן אחרת, אז אתם יכולים לעשות זאת מהר, ומבלי שהפעולה הזו תיחשב אירוע מס (אין אירוע מס ואין תשלום מיסים).

שנית - מה הפרמטרים לבחירת קרן השתלמות? ובכן, בוחרים קרן השתלמות כמו כל מוצר פיננסי אחר - בוחנים את הביצועים לאורך זמן. בפועל, ככל שטווח זמן הבדיקה ממושך יותר, כך המובהקות של הנתונים טובה ומהימנה יותר, והסיבה פשוטה - אנחנו רוצים לבחון את מנהל ההשקעות של הקרן על פני תקופות מגוונות - שוק חיובי, שוק חלש, משברים בשוק ועוד. תקופה שמבטאת לדוגמה רק עליות, לא תעזור לי להבין איך מנהלי ההשקעות מצליחים (והכל יחסי) לעומת מנהלי השקעות של קרנות אחרים.

אם לאורך זמן ממושך, קרן ההשתלמות שבדקתם טובה מיתר הקרנות, אז היא באמת הקרן המועדפת. אלא שחשוב להזהיר - מה שהיה הוא לא בהכרח מה שיהיה, ובכל זאת - זו האינדיקציה הטובה ביותר לבחירת קרן השתלמות טובה.

כמו כן, חשוב להדגיש כי יש גם חשיבות לדירוגים לזמן קצר. דרכם אתם רואים מגמה בתיק ההשקעות ובתשואה של הגוף המנהל. אם מנהל השקעות החליט בתקופה מסוימת להעלות מרכיב של מניות, או ההיפך, זה צפוי להתבטא בתשואה ביחס לאחרים, ואם הכיוון שבחר מוצלח, הוא יעלה בדירוגים אבל הדירוג לטווח ארוך לא "יתפוס" זאת (כי הוא מורכב מתשואה רבת שנים) בעוד הדירוג הקצר יכן יעלה על השינוי וידרג את הקרן גבוה.

הדירוג הארוך מבטיח שבהינתן השינויים שעשה מנהל ההשקעות לאורך תקופה ארוכה, בהינתן העליות והירידות בשווקים, המנהל של הקרן, הצליח. זו ריצת מרתון (ויותר) והמנצח בה, אכן יודע לנהל את הכספים שלכם לזמן ארוך, אבל לפעמים אתם יכולים להשתמש בכמה רצים (כשכל אחד ירוץ מרחק קצר יותר).

מבחן התשואה ומבחן שארפ

בוחרים קרן השתלמות בהתאם לשני מבחנים - המבחן הראשון הוא מבחן התשואה, כשלמעשה בודקים מי הקרנות שסיפקו את התשואה הגבוהה ביותר? אתם תקבלו את הקרנות המובילות בתשואה באתר האוצר ובאתרים פיננסים, רק שזה עדיין לא סוף הבדיקה. קרן יכולה לנצח במבחן התשואה כי היא פשוט היתה מוטה לניירות ערך מסוכנים. צריך להתחשב ברמת הסיכון של הקרן, וזה מביא אותנו למדד שארפ - מדד פופולארי (שגם האוצר נצמד אליו בדירוגי הקרנות) שמבטא את הערך שהשיג מנהל ההשקעות של הקרן בהינתן הסיכון.

התוצאות - קרנות ההשתלמות המנצחות

במבחן ארוך הטווח הקרנות המובילות הן של ילין לפידות ואלטשולר שחם (ראו דירוג מפורט ומעודכן), ואילו בטווח הקצר לשנה אלטשולר שחם מובילים (לדירוג מעודכן), ובטווח של חודש - מיטב דש בראש (לדירוג המעודכן).

חשוב להדגיש שוב - לא בהכרח מה שהיה הוא שיהיה, אך האינדיקציה היחידה המוכחת היא ביצועי העבר ולכן משתמשים בה. כמו כן, חשוב להדגיש כי יש לכם כוח משמעותי בעניין דמי הניהול וזה חשוב. אם אתם עובדים בחברה גדולה ומסודרת אז סביר שהוועד דאג לכם לדמי ניהול נמוכים, אחרת - תצטרכו לדאוג לעצמכם. תעשו סקר שווקים. זה פשוט ממה שאתם חושבים - כמה טלפונים ותקבלו הצעות. ואז תבקשו להוריד את דמי הניהול ותראו שהצד השני לא נבהל. השוק היום תחרותי, ואתם בהחלט יכולים (תלוי בהיקף ההשקעה) להגיע לדמי ניהול של 0.4% עד 0.7%.

ואיך תדעו שדמי הניהול סבירים? - כאן תוכלו להרחיב על קרנות השתלמות וכמה זה דמי ניהול סבירים.

* המדריך נכתב על ידי מערכת אתר הון, מדריכים פיננסים. המידע והנתונים במדריך אינם מהווים המלצה לרכוש או למכור נכסים כלשהם; וכן אינם תחליף לייעוץ המתחשב בנתונים ובצרכים של כל אדם.

רוצה להשאר מעודכן/ת בנושא הסיפורים הגדולים של השבוע?
אני מאשר/ת קבלת תוכן פירסומי מגלובס
נושאים נוספים בהם תוכל/י להתעדכן
נדל"ן
גלובס טק
נתוני מסחר
שוק ההון
נתח שוק
דין וחשבון
מטבעות דיגיטליים
✓ הרישום בוצע בהצלחה!
עקבו אחרינו ברשתות