הנקראות ביותר

ניהול תיקים דרך קרנות נאמנות – יתרונות וחסרונות

כיצד משתמשים מנהלי תיקים בקרנות נאמנות כמכשירי השקעה? ■ מה מייחד ניהול תיקים קטנים לעומת ניהול תיקים גדולים / מוסדיים?

קרנות נאמנות / צילום: שאטרסטוק
קרנות נאמנות / צילום: שאטרסטוק

ניהול תיקים בפועל נעשה ברוב בתי ההשקעות דרך רכישת קרנות נאמנות. בתי ההשקעות למעשה רוכשים בתיקים המנוהלים על ידם, קרנות נאמנות של החברה עצמה. הדרך הזו - ניהול דרך קרנות נאמנות, לגיטימית, אבל יוצרת עיוות מסוים - בית ההשקעות "מנפח" את היקף נכסיו (פעם אחת במסגרת ניהול התיקים ופעם שנייה במסגרת קרנות הנאמנות). בדרך הזו בית ההשקעות לכאורה גם מגדיל את הכנסותיו - אמנם אין כפל של דמי ניהול, אלא שהלקוח משלם דמי ניהול על קרנות הנאמנות שהם לרוב עולים על דמי הניהול בתיקים עצמם. מעבר לכך, ברכישת קרנות דרך תיקים אין עמלת הפצה לבנקים. כלומר בית ההשקעות חוסך את התשלום הזה לבנקים, ובמילים אחרות מרוויח יותר.

ועדיין - ניהול תיקים בבתי השקעות הוא אלטרנטיבה לא רעה (הרחבה כאן), וכך גם ניהול תיקים דרך קרנות נאמנות. אחרי הכל, הלקוח מקבל מה שהוא רוצה, ולרוב זה פיזור על פני אפיקי ההשקעה השונים על פי רמת הסיכון שלו. קרן של בית השקעות היא סוג של תיק מנוהל, ואם הלקוח מעוניין בהרכבים שונים של תיק (אג"ח לצד מניות, לצד דולר וכו') אפשר להרכיב לו את זה בדיוק דרך קרנות נאמנות, ואולי אין בכלל טעם ליצור לו תיק השקעות עם מניות ואגרות חוב ופיקדונות ספציפיים. מעבר לכך, בהשקעה דרך קרנות יש יתרון מיסוי - מגלגלים למעשה את המס לשנים הבאות (דחיית מס) - הפעולות דרך הקרן עצמה פטורות (מכירת ניירת ערך ברווח פטורה), ורק במימוש הקרן נאמנות עצמה על ידי המשקיע יש אירוע מס, בעוד שאם הכסף היה מנוהל דרך תיק השקעות, הלקוח היה ממוסה בעת מכירת המניה שבתיק.

היקף ניהול התיקים מסתכם במעל 250 מיליארד שקל, רוב הכסף מנוהל לגופים גדולים - חברות, ארגונים, מוסדות ועוד; כ-100 מיליארד שקל מנוהלים ללקוחות פרטיים, הרוב הגדול דרך בתי ההשקעות. סדר גודל של 15% מהסכום הכולל של התיקים מנוהל בקרנות, אבל בהינתן שהתיקים הגדולים כמעט ולא מנוהלים דרך קרנות, מתקבל שחלק משמעותי מהתיקים לפרטיים מנוהל דרך קרנות. בפועל, בתיקים שנחשבים קטנים - עד 1 מיליון שקל, רוב הכסף מנוהל דרך קרנות נאמנות.
לאחרונה משיקים בתי ההשקעות אפשרות לניהול "תיקים קטנים". אם עד לפני שנתיים, היה צורך בלפחות 200 אלף שקל כדי לנהל תיק בבית השקעות, הרי שהסכומים האלו ירדו בהדרגה, וכיום יש בתי השקעות שמאפשרים ניהול תיקים בסכום של 50 אלף שקל ומעלה. זה עשוי להתאים לציבור לא קטן שפחות מתלהב מייעוץ ההשקעות בסניפים שבבנקים ולא יודע או לא רוצה לעקוב באופן שוטף אחרי תיק ההשקעות שלו. ניהול תיקים אמור להיות צמוד ומקצועי ובעצם פוטר את המשקיעים מלהיות "צמודים" לתיק ההשקעות שלהם.
מעבר לכך, דמי הניהול בתיקי השקעות נמוכים יחסית, אם כי, כאשר מדובר בניהול דרך קרנות נאמנות הרי שלרוב דמי הניהול הרלבנטיים הם כאמור דמי הניהול של הקרנות (דמי הניהול הגבוהים יותר).

מדריכים נוספים:
השקעה במניות או השקעה בדירות - מה כדאי?
ניהול תיקי השקעות - כל מה שצריך לדעת

* המדריך נכתב על ידי מערכת אתר הון, מדריכים פיננסים. המידע והנתונים במדריך אינם מהווים המלצה לרכוש או למכור נכסים כלשהם; וכן אינם תחליף לייעוץ המתחשב בנתונים ובצרכים של כל אדם.

עקבו אחרינו ברשתות
רוצה להשאר מעודכן/ת בנושא הסיפורים הגדולים של השבוע?
אני מאשר/ת קבלת תוכן פירסומי מגלובס
נושאים נוספים בהם תוכל/י להתעדכן
נדל"ן
גלובס טק
נתוני מסחר
שוק ההון
נתח שוק
דין וחשבון
מטבעות דיגיטליים
✓ הרישום בוצע בהצלחה!
לכתבה הקודמתקרן השתלמות לעצמאיים - למה הן הפכו לאטרקטיביות