גלובס - עיתון העסקים של ישראלאתר נגיש

"רוב מיזמי האינשורטק מתחילים בארץ ובורחים לחו"ל"

המושב בוועידת שוק ההון של "גלובס" שעסק באינשורטק (חדשנות טכנולוגית של תחום הביטוח), ניסה לשקף את מצבו הנוכחי בישראל ואת עתיד התחום, תוך שהוא מציף את אתגרי הרגולציה בנושא

השוק העתידי של חברות הביטוח הוא הסייבר/ צילום:  Shutterstock/ א.ס.א.פ קרייטיב
השוק העתידי של חברות הביטוח הוא הסייבר/ צילום: Shutterstock/ א.ס.א.פ קרייטיב

"אחד מיעדי הרשות בחקיקה, הוא עידוד החדשנות הטכנולוגית והעסקית", פתח אלי טובול, מנהל תחום טכנולוגיות מידע ברשות שוק ההון, דיון שולחן עגול בנושא אינשורטק (Insurtech, קיצור של Insurance Technology) במסגרת ועידת שוק ההון של "גלובס" שנערכה בשבוע שעבר. "יש תחושה מאוד מבוססת שענף הביטוח יותר שמרן מענפים אחרים, ולכן נקטנו שורה ארוכה של צעדים - החל מפרסום החזון הדיגיטלי, אסדרה צרכנית שמחייבת ביצוע פעולות רבות באופן דיגיטלי, קידום תשתיות רוחביות דוגמת המסלקה ופרוטוקולי דיווח, כלים דיגיטליים לשימוש הצרכנים ועוד רבות.

"אנחנו ברשות שוק ההון לא רק שמאוד פתוחים למיזמים טכנולוגיים ויודעים לתמוך בסביבה שיוכלו לפעול בה, אלא גם רואים בהם אמצעי חשוב בהתפתחות הענף", הוסיף טובול כשנשאל על ידי מנחה הדיון, רו"ח איתן ים, שותף פינטק בפירמת BDO זיו האפט, כיצד הרגולטור של ענף שמרני נערך לחדשנות הטכנולוגית שצפויה לחולל מהפכה ולשנות סדרי בראשית בעולם הביטוח.

ים ציין כי אחת הטענות היא שיש עיכוב בפעילותם של חברות ומיזמי אינשורטק בארץ, משום שהרגולציה בישראל עדיין לא הסתנכרנה עם הפיתוחים הטכנולוגיים האחרונים, ובכך נמנעים היכולת והרצון ליישם שינויים ולהשקיע משאבים בפיתוח. "ההיפך הוא הנכון", טען טובול. "רשות שוק ההון שמה לעצמה יעד מפורש לקדם את החדשנות הטכנולוגית והעסקית, והמחויבות הגדולה שלנו לנושא מקבלת ביטוי בחקיקה ובפעולותינו.

"אנחנו פועלים להנגשת מידע לצרכנים באמצעים דיגיטליים מגוונים כבר מעל עשור, מפתחים תשתיות מידע, כגון המסלקה הפנסיונית שהקמנו, שמאפשרות ללקוחות נגישות רחבה למידע בלי לגשת לכל חברה בנפרד, ומשמשת פלטפורמה לחברות חדשניות שיכולות לעשות במידע הזה שימוש לטובת הצרכנים".

השולחן העגול עסק במצבו הנוכחי ובעתידו של תחום האינשורטק בישראל. לצד טובול ורו"ח ים שהנחה, השתתפו בו גם אייל בן סימון, משנה למנכ"ל ומנהל התחום האלמנטרי בחברת הביטוח הפניקס; יוסי ירקוני, מייסד ומנכ"ל רובין הוד פרו; חיים כהן, יזם ושותף בחברת Countie; עו"ד רו"ח טל שרון, מייסד ושותף מנהל ב-Equitech וקהילת Fintech Aviv; וצחי פרנקוביץ, ראש מעבדת ביג דאטה בפירמת BDO זיו האפט.

הרגולטור צריך לשנות פרספקטיבה

לדברי שרון, ישנם שלושה גורמים עיקריים להתפתחות תחום האינשורטק. "הראשון הוא תחרות בין חברות הביטוח, ענף שנחשב פעם ארכאי והיום מחפש דרכים לאינטרקציה יעילה עם הלקוחות. השני, 1.7 מיליארד הדולרים שכבר הושקעו בתחום בארה"ב רק בשנה האחרונה, סכום שצפוי לצמוח וכתוצאה יחלחל גם לישראל בצורה של פתרונות חדשים. הגורם השלישי הוא כמות האינפורמציה הזמינה שיש היום. אם בעבר ביטוח התבסס על ניתוח של קבוצות, היום יש אינסוף דרכים לאגד מידע ממקורות נוספים כגון רשתות חברתיות, אשר יאפשרו להערכתי לספק ביטוח נקודתי לכל צרכן".

ים חידד כי "בסופו של יום, חברות הביטוח צריכות להיות אלה שיתנו את הטון ויש לבחון את היערכותן לקראת העתיד, ואת היכולת שלהן לבצע את ההתאמות הנדרשות". "אין ספק שיש מרחק אדיר בין הנקודה שבה עולם הביטוח נמצא היום לבין הפוטנציאל שלו בעתיד", אמר בן סימון, תוך שהוא מזכיר כי יש כמה סטארט-אפים שנמצאים כיום בתהליכי עבודה מתקדמים בחברת הביטוח הפניקס.

"גם 'פניקס צעיר' הוא סוג של סטארט-אפ. מדובר במוצר שנותן מענה לתחום בעייתי של נהגים צעירים, ובניגוד לעמדה הנהוגה בחברות הביטוח, המוצר הזה מבוסס על קונספט הפוך לפיו הסיכון הוא הנהג - לא הרכב. באמצעות חברת טכנולוגיה מתחום הרכב הצלחנו ליצור מוצר שתואם את צרכיהם הביטוחיים של נהגים צעירים ונותן להורים כלים לפקח, כשבמקביל אנחנו מקבלים מידע מלא על הרגלי הנהיגה שלהם. מתוך זה מגיעים אלינו המון סטארט-אפים". אמר בן סימון.

פרנקוביץ, שמלווה סטארט-אפים גם בתחום האינשורטק וגם בפינטק (Finance Technology, התחום המקביל בעולם הבנקאות), אמר כי לדעתו הנקודה המרכזית בהתפתחות האינשורטק היא הנגישות לאינפורמציה ולמתודולוגיה, שלא הייתה קיימת עד כה. "אני רואה את הדרך שהתחום עובר, החל מפתרון בעיות מיידיות מול הלקוח ועד לחדשנות שמשנה את מודל הקצאת סיכונים בעולם הביטוח. לדעתי, הרגולטור צריך לחשוב מחדש ולשנות פרספקטיבה, כי רגולציה המביטה על המצב הקיים רק מגיבה לבקשות". לדבריו, גם אם יש רצון, היכולת הנוכחית של הרגולטור להגיב היא מאוד איטית, בזמן שהעולם משתנה במהירות. "יש כאן שינוי של כללי המשחק, ולכן צריך לצאת מהמקום הנוכחי, לחשוב האם התפיסות היסודיות של איך שאנחנו רואים את העולם הפיננסי עדיין מתקיימות, ולקבוע מנגנונים לאופן שבו הדברים עובדים בשוק".

"הרבה מאוד מזה תלוי ברמת הפתיחות של הרגולטור", טען בן סימון. "רגולציה היא דבר מאוד נכון וחשוב, אבל היא אחראית על 90% מהנושא". לדבריו, מיזמים טכנולוגיים מספקים לצרכנים כלים חדשניים ויעילים, אולם ברוב המקרים הרגולציה חוסמת אותם. "לכן, כרגע הנקודה האולטימטיבית היא האם הרגולטור יודע לפתח את הסביבה לפעילות של יזמים, לפחות את הסביבה הפחות מורכבת, כי אינשורטק הוא תחום פעילות שנמצא על התפר".

גם כהן התייחס לקשיים הרגולטוריים, אך מהפן העסקי: "ההיגיון אומר שתהליך פתיחת החשבון צריך להיות זהה בכל המוסדות הפיננסיים. אין הבדל בין בנק לביטוח. הביומטריה צריכה לסייע בזה.

"קל מאוד להנגיש את העולם האלמנטרי לצרכן הפרטי, אך כשנכנסים לעולמות המורכבים יותר, העסקיים, נתקלים במחסור אדיר בפתרונות טכנולוגיים וברגולציה. היום אפשר לדווח למס הכנסה ולמלא טפסים באופן מקוון, אבל כדי לפתוח חשבון עדיין צריך להגיע פיזית ולהזדהות. הרי כל המידע כבר קיים, הלקוח מזוהה בין אם דרך חברת הביטוח או הבנק ויש גם אמצעים ביומטריים, אז למה צריך להגיע פיזית? זה חסם אדיר בעולם האינשורטק והפינטק, וחייבים לפתור אותו - גם בבנק ישראל וגם ברשות שוק ההון".

"ללא עידוד חברות הביטוח והרגולציה, מיזמי האינשורטק לא יפעלו כאן, וחבל - כי יש כאן שוק"

ירקוני, שהחברה שבראשה הוא עומד פיתחה אפליקציה המאפשרת למשתמש לנהל במרוכז את מוצרי חיסכון ארוך הטווח שלו, הסביר כי "רובין דווקא נהנית מהרוח הגבית של הרגולטור המעודד תחרות בשוק ומעבר לכלים ישירים ואובייקטיביים, המאפשרים ללקוח נגישות מחד ונטילת אחריות למצבו הפנסיוני מאידך".

בהמשך, העלה כהן טענה נוספת, לפיה בארץ חברות צריכות לעבור מסכת ארוכה של תהליכי רישוי מול שורה של גופים, וקרא לצמצם אותה. "היום, כשאנחנו נמצאים בעולם הדיגיטלי ומחפשים להנגיש את העולם הפיננסי, צריך רגע לעצור ולראות גם מה התהליך שגוף צריך לעבור כדי שהוא יוכל לספק את השירותים הללו", אמר.

"הפיקוח על הבנקים מנטרל יוזמות של כל הצדדים, אבל מהחוויה שלנו, ברשות שוק ההון יש היענות ושיתוף פעולה", השיב ירקוני. "אנחנו הערנו לגבי כמה נקודות, ואחרי כמה חודשים יצא חוזר מהרשות. יש פתיחות גדולה מצד הרגולטור".

צריך לעודד סטארט-אפים

משתתפי השולחן העגול היו תמימי דעים בנוגע לכך שיש לא מעט חסמים שהרגולטור צריך להסיר כדי שתחום האינשורטק יוכל להתפתח בארץ. מדובר במשימה מורכבת, שכן על רשות שוק ההון למצוא את הדרך לאפשר לחדשנות לפרוץ קדימה, אך במקביל לשמור על רמת הפיקוח ועל היציבות. הצלחה במשימה זו תאיץ את כניסתם של יזמים מקומיים לתחום האינשורטק ולהתפתחותו, מה שיוביל להגברת התחרות בענף הביטוח בארץ, להתייעלות בענף ולמשיכת משקיעים לישראל. לכן, אחד הדברים המהותיים בכל הקשור לאינשורטק הוא מהירות התגובה של הרגולטור.

"צריך לקחת בחשבון את הפקטור של הזמן, כי לסטארט-אפים אין זמן, מבחינתם מספר חודשים הם נצח", אמר שרון. "בעולמות הביטוח, לצד בדיקה והטמעה צריך גם תמיכה של הרגולטור וחברות הביטוח, וכרגע המערכת מתנהלת באיטיות. זה מה שהופך את ישראל לשוק קשה, וזו הסיבה שרוב המיזמים מתחילים בארץ ובורחים לחו"ל. אם חברות הביטוח הגדולות והרגולציה לא יעודדו סטארט-אפים לעבוד בארץ, הם לא יפעלו כאן. וחבל - כי יש כאן שוק".

"הבחירה של יזם לפעול מחוץ לישראל היא עסקית", השיב טובול. "הסביבה הישראלית יכולה להיות מקום נפלא לבחון גרסת בטא, יש נגישות לגופים המוסדיים והפוטנציאל בתחום הזה מאוד גדול. הרי בסופו של דבר סטארט-אפיסט צריך כסף, ידע ונתונים. לכן, אנחנו מצפים שהחברות ינגישו מידע, כשבמקביל אנחנו מפרסמים בעצמנו כמה שיותר מידע וכלים כדי לאפשר את זה".

ים הוסיף כי "תחום האינשורטק בארץ אמנם נמצא יחסית בתחילת דרכו, אך מספר גופים בינלאומיים כבר זיהו את הפוטנציאל והקימו קרנות השקעה ייעודיות לתחום בישראל. בין אלה ניתן למצוא את חברת הביטוח AIG שהקימה בארץ קרן השקעה, וכן את שיתוף הפעולה בין חברת הביטוח AXA לקרן ההשקעות JVP". ולאור זאת, אתגר את המשתתפים בשאלה: "מה צפוי לתחום האינשורטק בעתיד?"

ירקוני מחברת רובין העריך כי בתוך שלוש-חמש שנים תחום האינשורטק יצמח ויהפוך למשמעותי וזהה בגודלו לשוק הפינטק, ושהפעילות תעבור לטלפון הנייד. "השוק עדיין לא שם אבל הצרכן בהחלט מוכן, ראינו את זה בכמות ההורדות של האפליקציה שלנו, שללא פרסום הגיעה לכ-15 אלף הורדות בשלושה חודשים. וזה רק עניין של זמן עד שהפער הזה ייסגר". בן סימון העריך כי בהפניקס "יהיו לנו 5-6 סטארט-אפים והם יתוו את העתיד של חברות הביטוח". שרון הוסיף כי יש עולם שלם של נושאים משיקים שתומכים בעולמות הביטוח ויניבו מוצרים חדשים - ביטוח סייבר וביטוחי מיקרו, וכן מוצרי ביטוח חדשים בשיתוף עם טכנולוגיה מעולמות תוכן אחרים כגון IOT (Internet of Things).

"צריך להבין שבבסיס של כל חברת אינשורטק או פינטק נמצא גוף מוסדי, בנק או חברת ביטוח, שאצלם נמצא הכסף. לכן, אני מעריך שנראה שהגופים הפיננסיים מעבירים הרבה מאוד מהפעילות שלהם לשירותים דיגיטליים ונראה הרבה יותר מיזמים טכנולוגיים שמאפשרים לנהל את הכספים", אמר כהן, תוך שהוא צופה שמהלך זה יוביל גם לצמצום בכוח האדם.

"אין ספק שהשימוש באמצעים חדשניים ודיגיטליים כדי להנגיש ידע ומידע יגדל באופן משמעותי, ואנו מצפים לפעילות הרבה יותר משמעותית בגופים המוסדיים בתחום זה", סיכם טובול. "חלק גדול מהרגולציה הצרכנית שלנו שמה דגש על אמצעים דיגיטליים מול הלקוח, ואנחנו נמשיך לעודד בכל האמצעים שברשותנו פעילות רחבה יותר בעולם הדיגיטלי ופעילות מיזמים חדשניים".

עוד כתבות

אדם עם מסכה עובר ליד בניין בורסת ניו יורק / צילום: Mark Lennihan, AP

וול סטריט ננעלה בעליות: מדד נאסד"ק טיפס 2.25% ומחק את הירידה השבועית

אירופה ננעלה במגמה מעורבת כאשר לונדון עלתה 0.35% ופרנקפורט ופריז איבדו עד 1.1% ● השווקים האסייתים ננעלו במגמה מעורבת כאשר הונג קונג איבדה 0.3% ואילו טוקיו עלתה ב-0.55% ● מניין הקורבנות ממגפת הקורונה נושק למיליון

הרכבת הקלה בירושלים / צילום: Eliricon, שאטרסטוק

החל מיום שלישי: התחבורה הציבורית תצומצם

בעקבות צמצום נפח הפעילות של התחבורה הציבורית, השירות העירוני ימשיך לפעול בתדירות נמוכה וברשת קווים בסיסית בלבד ● במהלך ימות השבוע יופעל השירות עד לשעה 20:00 בערב ויתחדש בכל בוקר עם תחילת השירות

יצחק תשובה, בעל השליטה בקבוצת דלק / צילום: גדעון לוין

רמי לוי בחוץ: תשובה צפוי לחתום עם קרן ארבל השקעה בדלק ישראל תמורת 450 מיליון שקל

העסקה עם קרן ארבל חוזרת להיות רלוונטית ולפי הערכות צפויה להיחתם עד כניסת יום הכיפורים ● קרן ארבל תעמיד לדלק את התמורה בעסקה מורכבת שעשויה להניב לה תשואה של 10% לחמש שנים בתוספת של 20% ממניות דלק ישראל

מארגן קבוצות הרכישה אלדד פרי  / צילום: איל יצהר, גלובס

עלייה מטאורית, התרסקות מהירה: הסיפור המלא של קבוצת אלדד פרי

ההתנהלות הראוותנית, הקמפיינים המנופחים, הקפיצה הגדולה לבנייה של מאות דירות בבת אחת: סיפור נסיקתו של אלדד פרי שהחברה שלו הגיעה החודש להקפאת הליכים • "הוא כריזמטי מאוד, עושה רושם של מישהו אמין"

נוריאל רוביני/ / צילום: רויטרס Lucy Nicholson

נביא הזעם של 2008 בטוח: "הולך להיות כמו המשבר הקודם, רק יותר גרוע"

הוא חזה את המשבר ב-2008 והפך לאחד מהכלכלנים הנודעים בעולם; כעת חוזר פרופ' נוריאל רוביני ומזהיר בריאיון בלעדי ל"גלובס" כי הדרך להתאוששות מהקורונה תהיה ארוכה וכואבת • ויש לו גם אמירה מפתיעה לקראת הבחירות בארה"ב: "טראמפ רק מעמיד פנים שהוא פופוליסט" ● האזינו

הקמת הרכבת הקלה ברחוב ארלוזורוב בת"א. שווי חניה פרטית כ־700 אלף שקל  / צילום: כדיה לוי, גלובס

"תקן החניה החדש יצמצם מאוד התחדשות עירונית"

מסמך המדיניות של תל אביב שמצמצם משמעותית את מספר החניות בתב"עות ישנות ישפיע עם על פרויקטים של פינוי בינוי

המספרים מאחורי הסגר במשק / צילום: כדיה לוי, גלובס

מינוס 150 מיליארד שקל (בינתיים): האם כלכלת ישראל בדרך לעשור אבוד

לפי התחזיות המעודכנות הנזק הכלכלי למשק בשנים 2020-2021 כבר חוצה את קו ה-150 מיליארד שקל ● סגר במתכונת הסגר של חודש מרץ דוחה בשנה נוספת את ההתאוששות, רק שהפעם המשק מוחלש ווהסכנה להדרדר לשפל של שנים גדולה הרבה יותר

צילום מתוך הסרט ‘מסכי עשן: המלכודת הדיגיטלית’. מתעלם במופגן ממנהלי החברות הגדולות  / צילום: נטפליקס

מה נטפליקס שכחה לספר לנו בסרט החדש והמדובר על הרשתות החברתיות

הסרט "The Social Dilemma" דן בבעיות אמיתיות שיצרו פייסבוק, טוויטר ודומותיהן, אך הוא מציג תמונה חד צדדית ומתעלם מאסטרטגיות ושיטות פעולה דומות שבהן נוקטת נטפליקס עצמה ● זהירות, ספוילרים

פרויקט "המארג" בסינגפור / צילום: Shutterstock | א.ס.א.פ קריאייטיב

עיר בתוך עיר: האם מתחמי הדיור שמספקים לנו הכל הם התשובה לאושר?

למקום המגורים חשיבות גדולה לתחושת האושר והרווחה, וגם האדריכלים נרתמים ליצירת סוגים חדשים של בנייה עירונית: קומפלקסים שיודעים לספק את כל הצרכים, ממגורים ועבודה ועד ספורט וטבע ● היתרונות של עיר קטנה בלי לוותר על העיר הגדולה ● בואו נדבר על אושר, פרויקט מיוחד 

פרנצ'סקה פונטנה ואביה / צילום: Lucy Hewett for the Wall Street Journal

אבא עושה בושות: היא רצתה לדעת הכל על אבא שלה. העבריין

יש הרבה דברים שאנחנו לא יודעים על הורינו, ולעיתים אי הידיעה הזו נוחה ● אבל פרנצ'סקה פונטנה סירבה להרגיש בנוח ● היא רצתה לדעת את האמת המדויקת על אבא שלה, העבריין ● "גלובס" מגיש: הכתבות הטובות של השנה ממיטב עיתוני העולם

מנדלבליט מודיע על הגשת כתב אישום נגד נתניהו/ צילום: רפי קוץ

מלחמת מנדלבליט בשמיעת עמדה מתחרה

בין כפל תפקידיו של אביחי מנדלבליט, כיועץ משפטי וכפרקליט מדינה, להתנגדותו להשמעת עמדה משפטית אלטרנטיבית בקבינט הקורונה עובר קו ישר אחד: צמצום טווח העמדות המשפטיות בקרב הממשלה • זו כבר לא בעיה של ניגוד עניינים מובנה, זו דוגמטיות משפטית

הפגנה בעזה נגד השלום בין ישראל לאמירויות / צילום: Mohammed Salem, רויטרס

הדילמה הפלסטינית: התנגדות לשלום בין האמירויות לישראל או הצלת הכלכלה

המנהיגים הפלסטיניים מתקשים להתרגל ליחסים החמים בין ישראל לאבו דאבי ודובאי, אבל יש כבר קולות שקוראים להם לרכך את עמדתם ● דוח חדש של ארגון זכויות האדם "גישה" מלמד כי הקורונה והשלכותיה הביאו את העזתים למצב קריטי, ולשיאי אבטלה ועוני

צילום: יונתן בלום

תעלת המזגן הייתה המקום הכי חשוב שהייתי בו השבוע

דרור פויר נאלץ להכנס השבוע לתעלת המזגן כדי לנקות פילטרים - וכשיצא משם הכול נראה אותו דבר - רק טיפה יותר טוב

Wedding Part in Plotnitsa, 1931 ed   / צילום: תמונה פרטית

הימים הנוראים של פלוטניצה: השואה שלפני השואה

השבוע לפני מאה שנה שלח גנרל רוסי-פולני מסר חד משמעי ליהודי מזרח אירופה: כאן אין לכם עתיד ● מלחמת השמד נגד היהודים התחוללה בכל מערב רוסיה המתמוטטת ● היא כמעט נשכחה מן הזיכרון, אבל שיטותיה, האידיאולוגיה שלה ומספר קורבנותיה הקדימו את השואה ב-20 שנה ורמזו על הבאות

רחוב יגאל אלון בתל אביב. הכביש ריק בצל הגבלות הממשלה בצל הקורונה / צילום: איל יצהר, גלובס

הכלכלנית הראשית באוצר: עלות הסגר נאמדת בכ-11-12 מיליארד שקל

מלבד העלויות הכלכליות שלאט לאט מתחילות להתבהר, לאור חוסר היכולת של הממשלה לעדכן את חוק הקורונה, גם בשבת הקרובה בלפור תתמלא במפגינים ● "גלובס" עם כל מה שידוע עד עכשיו 

זאב אבלס / צילום: איל יצהר

היו"ר הוותיק יוחלף: מה צפוי בבנק אגוד לאחר השלמת המיזוג עם מזרחי טפחות

לאחר שבעלי המניות באגוד נענו להצעת הרכש, צפוי שינוי בזהות חברי הדירקטוריון באגוד, בהם גם היו"ר זאב אבלס ● אחרי שיושגו הבנות על מספר עובדי אגוד שיפרשו, והלקוחות ייקלטו במזרחי טפחות, יחל השלב שיבסס את הבנק הממוזג כשלישי בגודלו בענף

עליבאבא. חינכה את השוק מחדש / צילום: shutterstock, שאטרסטוק

כיצד Nike סגרה 5,000 חנויות והמשיכה להרוויח? הכירו את הדרוויניזם הדיגיטלי

הקורונה חילקה באופן אכזרי את העולם העסקי: ארגונים ללא נכסים דיגיטליים לעומת כאלו שציידו את עצמם מבעוד מועד ● לרגל השנה החדשה, שווה ללמוד מ-NIKE ,easy עלי באבא ואחרים אשר ניווטו את הארגון למקום הנכון ● אורחים מנתחים מהלכים שיווקיים מעבר לים 

אדוארדו אלשטיין   / צילום: כפיר זיו

אלשטיין איבד את אידיבי: ביהמ"ש מינה נאמן לחברה

ביהמ"ש הוציא הבוקר צו לפתיחת הליכים כנגד חברת אי.די.בי וכן צו לפירוקה, ובמקביל מינה את עו"ד אופיר נאור כנאמן לחברה ● בכך יורדת לטמיון השקעת עתק של 3 מיליארד שקל שהשקיע אלשטיין בחברה

חגי ברנר / צילום: יוסי זמיר

בנק לאומי והבנק הבינלאומי מבקשים מביהמ"ש לקיים דיון דחוף בעניין כנפי משק

הבקשה לדיון באה לאור ההמלצות של הנאמן הזמני ● דו"ח הנאמן הזמני ייחס כשלים והתנהלות כספית בלתי תקינה לנושאי משרה, דירקטורים, משרד רואי החשבון, המבקר החיצוני, ומבקר הפנים של "כנפי משק"

ג'ף בזוס / צילום: AP - Reed Saxon

בתוך הראש של האיש העשיר בעולם: תוכנית העל של ג'ף בזוס

בזוס לא מרבה להביע עמדות או לשתף בתוכניות ארוכות הטווח שלו ● כדי להבין אותו, כתב האטלנטיק הקדיש 5 חודשים לשיחות עם עובדים ומנהלים באמזון, עם עובדים בחברות מתחרות וגם עם חוקרי אקדמיה - וחזר עם מסמך מרתק ● "גלובס" מגיש: הכתבות הטובות של השנה ממיטב עיתוני העולם